ظهور و فراگیری ویروس کرونا در سرتاسر جهان بیشتر از هر چیزی باعث تغییر نگرش افراد به اهداف شخصی و اولویت های فردی و خانوادگی آنها شده است. فرصت برای تنهایی و رو به رو شدن با خود در یک پدیده فراگیر و عالم شمول مثل کرونا در کنار بحران های شدید اقتصادی که نمونه و اثر آن را همزمان در فضای کاری ایران هم همچون سرتاسر جهان به راحتی می توان مشاهده کرد ، باعث شده است افراد به بازتعریف بسیاری از خواسته های خود برسند.

تصمیم برای زندگی در یک کشور ، تصمیم برای مهاجرت ، تصمیم برای تغییر شغل یا حتی تصمیم برای ازدواج ، جدایی یا تصمیم برای بچه دار شدن یا نشدن و … بسیاری از تصمیمات شخصی دیگر ، در این زمان توسط افراد دچار سؤال و پرسش جدی قرار گرفته است.

بسیاری از افراد با مواجهه با نحوه کنترل و حمایت دولت ها از مردم در طول بحران فراگیری ویروس کرونا بر لزوم بازبینی محل زندگی خود در صورت امکان فکر می کنند و همزمانی این پدیده در ایران با اتفاقاتی مثل بحران های اقتصادی حاصل از تصمیم دولت برای افزایش ناگهانی قیمت بنزین ، مورد اصابت قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی و نحوه پاسخگویی دولت به این پدیده و بحران شدید اقتصادی و کاهش شدید ارزش پول ملی بسیاری از نخبگان و فعالین اقتصادی را حداقل به فکر برای مهاجرت یا تغییر شغل خود و نحوه درآمدزایی خود تشویق کرده است.

همه این موارد بیان شد تا به این نکته اشاره شود که واکنش معمول پرسنلی که حداقل سطحی از توانایی و دانش را دارا بوده و در خود توان احتمالی برای رشد را حس می کنند با اتفاقات این روزها باید از طرف مدیران سازمان های دانش بنیان بسیار سنجیده و دقیق باشد.

این موضوعات شخصی را با همزمانی بحران های اقتصادی برای بنگاه های اقتصادی بزرگ در نظر بگیرید. بسیاری از کسب و کار ها رسماً در حال فروپاشی هستند و پس لرزه های این اتفاق و بحران اقتصادی بر روی بسیاری از بنگاه های اقتصادی اثر خود را گذاشته و برای برخی نیز در حال تأثیر گذاشتن است. صنعت گردشگری و توریسم ، سلامت ، خرید و فروش ، املاک ، شرکت های تولیدی بزرگ خودرو ، صنایع هواپیمایی و … تا مثال های مثل رستوران های زنجیره ای و کافی شاپ ها همه و همه از این بحران تأثیر پذیرفته اند و چشم انداز روشنی برای زمانبندی بازگشت رونق به این کسب و کارها هم دیده نمی شود.

همه این اتفاقات باعث شده است که تعداد زیادی از افراد بنا به خواست کارفرما به خاطر تعدیل نفرات و کاهش هزینه های جاری یا بنا به تصمیم خودشان و با استعفا از محل شغل قبلی به نیروی کار آزاد تبدیل شوند که در واقع فرصت بزرگی برای جذب نیروی ماهر برای کسب و کارهای دیگر فراهم شود.

البته بزرگترین مشکل این نیروها عموماً مشکل انگیزه های درونی و انگیزه بخشی و تعهد سازمانی است که اگر نحوه جذب و قرار دادن این افراد در چرخه کاری سازمان با دقت و وسواس انجام شود می توان برای این دو مشکل اساسی هم راهکارهایی در نظر گرفت.

اگر شما کسب و کاری هستید که در این شرایط اقتصادی توان تولید و جریان نقدینگی مورد نیاز خود را کنترل کرده اید ، فرصت بسیار مناسبی برای شما پیش آمده است که بتوانید بهترین فرصت های همکاری را در این شرایط به نفرات آزاد پیشنهاد بدهید و بهترین سرمایه های انسانی را در این شرایط به چرخه سازمانی و منابع انسانی سازمان خود اضافه کنید.

به همین منظور پیشنهاد می شود که در اسرع وقت یک کارگروه ویژه تشکیل دهید و در این کارگروه مجموعه ای فعالیت های کلیدی را به سرعت و با دقت در اولویت اجرایی قرار دهید.

  • چارت سازمانی خود را با توجه به وظایف محول شده بازبینی کنید و فرصت های موجود بر اساس اهداف استراتژیک سازمان را در ساختار خود شناسایی کنید.

شاید نگاه به مفاهیمی همچون هولاکراسی و منابع انسانی چابک نقطه خوبی برای بازبینی شرح وظایف سازمانی و نحوه مدیریت سازمان باشد.

  • لیستی از افرادی که برای نیازهای خود مناسب می شناسید تهیه کنید و سعی کنید وضعیت شغلی آنها را بازبینی کنید و ببینید هم اکنون در چه شرایطی قرار دارند.

یکی از کارهایی که  می توانید انجام دهید بازبینی لیست مصاحبه هایی است که قبلاً انجام داده بودید و نفرات مناسبی را شناسایی کرده بودید ولی بر اساس دلایلی همچون شرایط کاری شرکت یا مبلغ درخواستی با آنها به توافق نرسیده بودید.

  • برای شناسایی نامزدهای احتمالی که ممکن است از شرکت های دیگر تعدیل شده باشند و یا تمایل به ترک کار محل قبلی خود داشته باشند یک کارگروه مشخص و مستمر تعیین کنید.
  • برای ایجاد انگیزه در بهترین کاندیداها ، آماده باشید که رویه های قبلی و همیشگی شرکت خود را تغییر دهید.

هنگامی که تصمیم دارید با افرادی با استعداد خاص که از شرکت های دیگری ممکن است جدا شده باشند ، صحبت کنید باید پیشنهاد هایی متناسب با نیازهای آنها در سبد پیشنهادات خود داشته باشید.

  • از استعدادهای داخلی شرکت خودتان و ایجاد انگیزه های رشد و توسعه در این افراد به هیچ عنوان غافل نشوید . فراموش نکنید در هر شرایطی ، هزینه جدب نیروهای جدید چندین برابر بیشتر از ایجاد یک راهکاره شغلی پویا و متناسب با نیازهای افرادی است که در دل سازمان شما مشغول به کار هستند.

به نظر می رسد در این شرایط باید یک کارگروه تخصصی هم برای محافظت از استعدادهای داخلی کمپانی های خود ایجاد کنید. رشد شدید تورم و مشکلاتی که این روزها جامعه را با خود درگیر کرده اند ، مواردی است که شما را به ضرورت توجه و تمرکز روی حفظ سرمایه های انسانی مستعد سازمان تان باید بیشتر از قبل آگاه کند.

همیشه در شرایط بحران ها باید هوشیار باشید که توجه بیش از حد به بحران های مالی و مدیریت بحران در حوزه مالی و مشتریان شما را از حفظ سرمایه های انسانی داخل سازمان غافل نکند.

بحران های مالی با استفاده از وام های بانکی و … ممکن است جبران شود ولی در کوتاهترین غفلت در درک شرایط جدید و واکنش نشان دادن به این اتفاقات ، شما بزرگترین سرمایه های خود را از دست خواهید داد. سرمایه های انسانی